VASAROS SAULĖGRĮŽA (2021-06-23 00:00:00)

Birželio 21 d. SMC vyko linksma, spalvinga integruotų netradicinių veiklų diena - ,,Vasaros saulėgrįža“. Prie kompiuterių ekranų mokytojų ir mokinių žvilgsnius prikaustė technologijų mokytojų D. Juozaitienės ir V. Galbogio, braižybos mokytojos G. Budginienės, chemijos mokytojos V. Motėkaitienės parengta medžiaga apie Rasos, Kupolinių arba Joninių šventę, vainikų pynimą, vaistažolių rinkimą, paparčio žiedo ieškojimą, laužų deginimą bei kitus senuosius lietuvių papročius.

Birželio pabaigoje, saulės grąžos metu, kai naktis būna trumpiausia, o gamta klesti, auga, žydi, švenčiama Rasos, Kupolinių arba Joninių šventė. Smagiausia šios šventės veikla - vainikų pynimas. Stebėdami vaizdo įrašus, skaidres, išmokome pinti vainikus, kuriais merginos dabinosi galvas, puošė namus, duris, vartus. Ąžuolo vainikais buvo puošiami vyrai. Kupolės šventės kulminacija – paparčio žiedo ieškojimas.

Dar vienas svarbus senosios Rasos šventės komponentas – ugnis. Laužams parinkdavo gražiausią apylinkėje vietą: ant kalnelio, paežerėje ar paupyje. Uždegdavo juos saulei leidžiantis. Žmonės, ypač jaunimas leisdavo prie jų visą naktį iki pirmųjų gaidžių ar net iki saulėtekio. Plačiai žinomas šokinėjimas per šventinį laužą. Šokinėdavo ne tik jaunimas, bet ir vyresnieji, norėdami pagerinti savo sveikatą, pasisemti jėgų besiartinantiems sunkiems vasaros darbams. Kartais poros šokinėjo susiėmę už rankų. Tai reiškė, kad pora susijungė ilgam, tikėjosi vestuvių.

Ačiū mokytojams už neišdildomus vasariškus įspūdžius.

TSMC informacija